Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä leipoisin n.100hlölle myyjäisiin?

Vierailija
07.05.2015 |

Vai ostaisko jotain?

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.05.2015 klo 12:15"]

No jos yksi kuivakakku vie 150-200g voita niin sitäkin pitää ostaa lähes 1kg. Ja yksi kakku vie useamman munan eli niitäkin menee väh12kpl. Vehnäjauhoja menisi 3-5 kuivakakkuun väh.1,5-2kg. Sokeria 1kg. Plus muut mausteet yms. Tomusokeri maksaa 1,5e/pkt ja sitä menee lähes 1pkt 1 pellilliseen mokkapaloja.

[/quote]

Jos vähän googlaat täältä https://www.foodie.fi/ hintoja, niin huomaat, että voi on 2 € /0,5 kg. Leivontaan voi käyttää myös margariinia, jota saat samaan hintaan kilon. Tomusokeri on 1 €/0,5 kg. Väitän, että esim. mokkapaloihin se riittää kahteen peltiin. Vehnäjauhot on 0,89 € / 2 kg.

Näitä ehdotettuja juttuja (kääretorttu, pulla, tiikerikakku, mokkapalat) tekee tarvittavan määrän 5-10 eurolla. Ei sen halvempia leivonnaisia noin isolle porukalle ole olemassakaan. Kerro, millä hinnalla pitäisi saada sadalle hengelle kahvileipää ja anna yksi esimerkki, mitä voisi tehdä vielä halvemmalla.

Vierailija
2/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leivo ehdottomasti itse. Keksejä, kuppikakkuja tai muutama pellillinen jotain, esim. Porkkanakakkua, mokkapaloja, tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama pellillinen porkkanakakkua tai mokkapaloja ei tule ihan edukkaaksi...pellillisia pitäisi tehdä ainakin 3-5kpl..entäpä kauralastut...mutta ne on kyllä aika hajoavia ja yksittäin myyminen tuntuu jotenkin vaikealle..

ap

Vierailija
4/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee hyviä kanelipullia.

Vierailija
5/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.05.2015 klo 11:46"]

Tee hyviä kanelipullia.

[/quote]

Ei ole monitoimikonetta jolla tehdä isoja taikinoita. En ole pullaleipuri vaikka muita juttuja leivonkin ja tykkään kokata:)

ap

Vierailija
6/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marjapiirakkaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marjapiirakalle sama tuomio, pellillisiä tartteis tehdä ainakin 3-5kpl joten siihenkin saisi uppoamaan ihan liikaa rahaa, pellillinen syö aika paljon niitä marjojakin.

ap

Vierailija
8/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta paistovalmiita pullia jostain Lidlistä ja paista ne.

Tai leivo muutama tiikerikakku.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kääretorttua ja/tai unelmatorttua. Helppoa, eikä kovin kallista.

Vierailija
10/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiikerikakkua voiskin miettiä...nuo Lidlin pullat, paljos ne maksaa? 50s-1e? eli se kerrottaan sadalla niin..

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

 

Tosin aoneksiin menis tiikerikakuissakin hyvä summa kun nuo aineet kerrotaan 5:llä kun 1 kakusta saa about 20-25 palaa..

 

200  g
voita
2  dl
sokeria

(luomu)munaa
4  dl
vehnäjauhoja
2  tl
leivinjauhetta
2  tl
vaniljasokeria
1  dl
kermaa
2  rkl
kaakaojauhetta

Vierailija
12/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muffineita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mokkapaloja tai muffinseja.

Vierailija
14/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon halvemmalla sä et kyllä sadalle hengelle mitään tee... muuta kuin osta Marie keksejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis häh, en ihan ymmärrä sun näkemystä siitä mikä on halpaa ja mikä ei. Jauhopussi, 1e, tomusokeripakkaus samoin. Kaakaopaketti 3e jne. Alle kympillä saat tehtyä monta pellillistä mokkapaloja tai kääretorttua, kuivakakkuja jne.

Vierailija
16/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos yksi kuivakakku vie 150-200g voita niin sitäkin pitää ostaa lähes 1kg. Ja yksi kakku vie useamman munan eli niitäkin menee väh12kpl. Vehnäjauhoja menisi 3-5 kuivakakkuun väh.1,5-2kg. Sokeria 1kg. Plus muut mausteet yms. Tomusokeri maksaa 1,5e/pkt ja sitä menee lähes 1pkt 1 pellilliseen mokkapaloja.

Vierailija
17/17 |
07.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan kun jotain 40-50 euroa lyö tiskiin, niin aivan varmasti tuollaisen määrän ihmisiä kahvittaa sillä. Ei paha hinta mielestäni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kolme