alkoholittomat siiderit ja oluet..saako alaikäinen ostaa???????
Tuli miehen kanssa keskustelua ja mietittiin onko juridisia perusteita olla myymättä ?
Kommentit (13)
Ei ne käytännössä täysin alkoholittomia ole, joten varmaan sama kuin jossain simassa. Kai joku ihan alkoholiton on, mutta tosi vähän.
Ei yleensä myydä ilman henkilöllisyystodistusta, vaikka olisi 0,00 % alkoholia. T.alkottomia silloin tällöin ostava
Olen 11-vuotiaasta asti ostanut kaikista k ja s kaupoista alkoholittomia oluita ja siidereitä, ei ole koskaan kysytty papereita. Saa myydä, jos ei ole alkoholia tottakai. Itsekin olen nykyään kaupassa töissä ja anniskelupassi löytyy. Joskus on käynyt niin, että myyjä on alkanut lukemaan ja tutkimaan pulloa kun ei ole ensiksi tunnistanut sitä alkoholittomaksi, mutta tutkittuaan ei ole koskaan kysynyt koska ei ole alkoholia. N19
Vähän sama kuin kysyisit, että saako ostaa karpalomehua kun alkossa ei myyty alaikäiselle karpalolikööriä
Ei saa ostaa, alaikäiselle ei saa myydä alkoholijuomiin rinnastettavia tuotteita vaikka ovatkin alkoholittomia. Ne on tarkoitettu aikuisille jotka haluavat alkoholittoman vaihtoehdon. T: S-marketin kassa
Lidlissäkään ei myydä alaikäisille alkoholitonta olutta.
Ite oon 17, kysyttiin lappuja kassalla ja otettiin siideri pois. En mä ymmärrä tätä hommaa ollenkaan. Onhan se nyt parempi, että nuoret juo sitä alkoholitonta kuin alkoholillista. Ei herrajestas! :D
En ole 13 vuoteen vilkaissutkaan viinoihin, en ole pysynyt kärryillä mitä saa myydä ja mitä ei. Poika 17 v on parin viikon aikana ostanut tampereen koivistonkylän Prismasta alkoholitonta siideriä, eipä ole papereita kassalla kyselty. Tänään (27.2.2019) kassa kysyi paperit ja sanoi ettei heillä myydä alaikäisille edes alkoholitonta siideriä. Hervannassa usein ostelevat opiskelijat, ei Duon kaupoissa papereita 17v kysellä.
Nyt kun tiedän ettei alkoholittomiakaan saa myydä, osaan kieltää ettei niitä osteta.
Kaksi kertaa on saanut ostaa ilman kummempia. Kummatkin kerrat 0,0% oluita. Kaksi kertaa pysäytetty kun koittanut ostaa 0,0% tai 0,5% oluita. Ihme hommaa, tosin kauppa on asiakkaan ja kauppiaan välinen sopimus. Sopimuksesta täytyisi päästä yhteisymmärrykseen, laki asettaa vain rajat 1,2% ja sitä korkeammille alkoholillisille juomille. Outoa se minusta on ettei myydä, silloinhan alaikäisten ei pitäisi saada ostaa edes limua.
Ajattelin ostaa alkoholittoman kuoharin. Astuin alkoon, ja kassan mies päätti myydä. Kun kysyin, missä ne alkoholittomat on, niin hän sanoi, että tuo rouva auttaa. Rouva kieltäytyi myymästä. Eli alkoholittoman juoman myyminen riippuu myös myyjästä.
Alkosta ei saa ostaa. Kaupan säännöistä en tiedä, enkä tiedä onko Alkon säännöt tiukka tulkinta laista vain lainhenki.
Eli alkoholin kaltaisia tuotteitakaa ei Alkosta myydä alaikäisille.
Vierailija kirjoitti:
Eiku mensaan vaan, liian vaikea tavalliselle av kuluttajalle.
On se. Ja ihan oikeasti. Mutta tuon kirjoittaja ei ole mensalainen.
Eiku mensaan vaan, liian vaikea tavalliselle av kuluttajalle.